Haber

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin Papua Yeni Gine’yi ziyaret etti

Papua Yeni Gine’yi ziyaret eden ilk ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, burada üst düzey yetkililerle bir araya geldi.

ABD Savunma Bakanlığı’ndan (Pentagon) yapılan yazılı açıklamaya göre Austin, Papua Yeni Gine’de Başbakan James Marape, Savunma Bakanı Win Bakri Daki, Savunma Bakanı John Akipe ve Savunma Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Mark Goina ile bir araya geldi.

Austin-Marape görüşmesinde, iki ülke görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlerken, Mayıs ayı ortasında imzalanan ve şu anda Papua Yeni Gine parlamentosunun onayını bekleyen Savunma İşbirliği Anlaşması’nın uygulanması ele alındı. .

Austin burada yaptığı konuşmada ABD’nin söz konusu anlaşmanın uygulanması konusunda vakit kaybetmediğini söyledi. “Bir ABD Sahil Güvenlik botu, ortak devriye programını başlatmak için Ağustos ayında burada olacak.” terimini kullandı.

Austin, ABD’nin her zaman Papua Yeni Gine’de üs kurma niyetinde olmadığını ancak bu ülkenin askeri kapasitesini artırmasına, askeri güçlerini modernize etmesine ve ABD ordusuyla işbirliğini artırmasına yardımcı olacaklarını kaydetti.

Marape, Çin ile bir güvenlik anlaşması yapma niyetinde olmadıklarını ve bu ülke ile ekonomik bağlarını sürdüreceklerini vurgulayarak, “Çin bizimle askeri ilişki için bir talepte bulunmadı.” terimini kullandı.

Austin, diğer yetkililerle yaptığı görüşmede iki ülke arasında savunma alanında işbirliği alanlarını ele aldı.

Austin ise “Papua Yeni Gine’yi ziyaret eden ilk ABD Savunma Bakanı” oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu