Haber

Demirtaş: Muhalefet cumhurbaşkanlığı seçimini ilk turda kazandı ve mecliste çoğunluğu elde etti

Yaklaşık 6,5 yıldır Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Bunlar engerek ve çıyan” ve “Bunlar katil, bunlar terörist” sözlerini hatırlatan Demirtaş, “Beni hiç üzmüyor, gülüyorum. Bakalım millet verince ne olacak. Sandıktaki herkesin notu. O sözler Kürtler arasında daha fazla kenetlenmeye neden oluyor, başka bir etkisi yok” dedi.

“MUHARREM ÖĞRETMEN ÇOK ŞAŞIRTICI”

Vatan Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce’nin HDP’ye ilişkin “PKK’lılara katılmıyorum” şeklindeki sözleriyle ilgili değerlendirmesi sorulan Demirtaş, “Siyasi unsurlar üzerinden yapılmadığı zaman bu tür sürüklenmeler normaldir. Ona şu sözler hiç hoş gelmiyor: “Üç beş oy uğruna milyonlarca HDP’liyi aşağılamaya, incitmeye kimsenin hakkı yok.”

“UZUN VADELİ BİR DEMOKRATİK DÖNÜŞÜM PROGRAMINA İHTİYAÇ VAR”

Gerçek Gündem’e “Muhalefet cumhurbaşkanlığı seçimini ilk turda kazanır ve mecliste çoğunluğu elde eder” şeklindeki soruya, “Yargı üzerindeki baskı, denetim ve nüfuz bile kaldırılıyor.” Siyasetin ilk etapta rahatlamaya yol açtığını, ardından “Uzun vadeli bir demokratik dönüşüm programına ihtiyaç var. Bütün bu yıkımın enkazı üç beş günde temizlenemez. Önce Erdoğan rejimi sandığa konulacak, sonra yapılacak çok iş var.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu