Ekonomi

Yapay zeka ile petrol aranıyor

Geleceğin teknolojisi olarak görülen, yararları ve zararları açısından dünyayı ikiye bölen yapay zekanın gelişimi devam ediyor. Yapay zeka teknolojileri artık Meksika Körfezi’ndeki derin deniz petrol aramalarında kullanılıyor.

SparkCognition’ın yapay zeka algoritmaları, Meksika Körfezi’ndeki en büyük ABD petrol üreticilerinden biri olan Shell tarafından yeni petrol rezervleri arayışında büyük miktarda sismik veriyi işlemek ve analiz etmek için kullanılacak.

Shell’in yenilik ve performanstan sorumlu başkan yardımcısı Gabriel Guerra, “Keşifle çalışma şeklimizi geliştirmek için yeni ve yenilikçi yollar bulmaya kararlıyız” dedi.

KEŞİF SÜRESİ DOKUZ AYDAN DOKUZ GÜNE AZALACAK

Ortak bir bildiride iki şirket, yeni sürecin dokuz aylık keşif süresini önemli ölçüde azaltabileceğini vurguluyor. Keşif süresinin dokuz günün altına indirilebileceği vurgulanıyor. Austin, Teksas merkezli SparkCognition’ın baş bilim sorumlusu Bruce Porter, “Sismik görüntüleme için üretken yapay zeka, keşif sürecini olumlu bir şekilde bozabilir ve geniş kapsamlı etkileri olabilir” dedi.

Şirketler ayrıca, teknolojinin normalden daha az sismik veri taraması kullanarak yer altı manzaraları üreteceğini ve derin denizlerin korunmasına yardımcı olacağını duyurdu. Daha az sismik araştırma, keşif iş akışını hızlandırır ve yüksek performanslı bilgi, süreçte maliyet tasarrufu sağlar.

KAYNAK: HABERTURK

haberkestel.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu