Haber

ABD Odaklı Dış Politika: Türkiye, Türk dünyasını birleştiriyor

Karabağ’ın özgürleştirilmesinin yansımaları devam ediyor.

Türkiye’nin desteklediği Azerbaycan ordusunun başarısı ve bunun jeopolitiği nasıl şekillendireceği tartışma konusu oldu.

Bölgedeki Zengezur koridoru, Azerbaycan ile Azerbaycan arasında yeni temaslar sağlayacağı için öne çıkıyor.

Karabağ’ın jeopolitik etkisi

Hedef, Azerbaycan’ın batısını ve Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’ni kara ve demiryolu hatlarıyla Türkiye’ye bağlamak.

ABD merkezli Dış Politika dergisi, “Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ’ı satın almasının geniş kapsamlı jeopolitik sonuçları var.”söz konusu.

Türkiye bunu stratejik bir zafer olarak görüyor

Karabağ’daki gelişmenin Türkiye tarafından stratejik bir zafer olarak görüldüğü ifade edilerek, şöyle konuştu:

Türkiye, Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ’ı ele geçirmesinin Zengezur koridoru projesine olanak sağlayacağına inanıyor.

Koridor, Azerbaycan ile Ermenistan’ın güneybatısında yer alan bir Azerbaycan toprağı olan Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti arasındaki ticareti kolaylaştıracak.

Erdoğan’ın Türk dünyasını birleştirme vizyonu

Bu sayede Türkiye ile Azerbaycan arasında Nahçıvan üzerinden doğrudan ticari bağların kurulmasının mümkün olacağına dikkat çekildi.

Analizde, “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türk dünyasını birleştirme vizyonu gerçeğe dönüşecek.”Söylendi.

Türkiye’nin, Azerbaycan’ın Ermenistan topraklarının bir kısmından geçecek demiryolu inşa etme planına da destek verdiği, Erivan ve İran’ın ise bu demiryolu projesine karşı çıktığı kaydedildi.

Enerji bağları güçlendirilecek

Ankara ile Bakü arasındaki enerji bağlarının güçlendirilmesinin amaçlandığı belirtilen yazıda şu ifadelere yer verildi:

25 Eylül’de Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Nahçıvan doğalgaz boru hattı sınırının inşası törenine katıldı.

2024 yılında tamamlanması planlanan bu boru hattı, Iğdır ile Türkiye-Azerbaycan sınırı arasında 80 kilometre, Nahçıvan’a ise 27 kilometre uzanıyor.

Söz konusu boru sınırının Erdoğan ve Aliyev’in Zengezur koridorunu enerji geçiş güzergahına dönüştürme hedeflerine yardımcı olacağı da kaydedildi.

Ermenistan’a ‘fayda’ hatırlatması

Diğer taraftan, “Türkiye’nin bağlantı projelerinin başarısı Ermenistan’ın rızasına bağlıdır.”Projenin Erivan’a sağlayacağı faydalar hatırlatıldı:

Bu çıkmazın üstesinden gelmek için Türkiye muhtemelen Ermenilerin bağlantı projelerine katılımının ekonomik faydalarını vurgulayacaktır.

Paşinyan’a iç baskı

Ermenistan’daki iç baskıların Başbakan Nikol Paşinyan’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın teklifini kabul etmesine engel olabileceği bildirildi.

eruhajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu