Haber

Bu kavun ağaçta yetişir

Mersin’in Silifke ilçesinde turunçgiller arasında soğuğa en dayanıklı bitki olarak bilinen ağaç kavunu (şadok) üreticinin alternatifi oldu. Ağırlığı 7-8 lira olan kavun tadı, kokusu ve ağırlığıyla dikkat çekiyor.

Turunçgiller arasında en ağır ve en güçlü bitki olarak bilinen ağaç kavunu, çileği ile ünlü Silifke ilçesinde üreticinin alternatif eseri haline geldi. Üç yaşında meyve vermeye başlayan ağaç kavunun ağırlığı 1 ile 4,5 kilogram arasında değişiyor. İlçede hasadı yapılmaya başlanan ağaç kavunu kilosu 7 TL’den alıcı buluyor. Limon bahçelerinin kenarlarında yetiştirilmeye başlanan ağaç kavunu, sadece tadı ve kokusuyla değil, ağırlığıyla da dikkat çekiyor.

‘DAYANIKLI VE YÜKSEK VERİMLİ’

Silifke’nin Mukaddem Mahallesi’nde deneme amaçlı ağaç kavunu yetiştiren Bünyamin Şahin, portakal ve limon ağaçlarının ortasında üretilen eserin uyumundan memnun olduklarını belirterek, “Bu ağacın asıl verimi 15 yıl sonra başlıyor. Diktikten bu yana 12 yıl geçmesine rağmen çok mutluyuz.Ağırlığı 7 8 TL’nin ortasında satıyoruz.Diğer işlere baktığımızda hem daha güçlü hem daha verimli hem de fiyatı daha yüksek. 10 portakal ağacından aldığımız emeğin bedeline bir turunçgilden yaklaşık 150-200 kilo meyve verdiğimizi denemelerimiz göstermiştir.Böylece daha az insan gücü kullanılmıştır, “Şu anda bahçemizde 50 ağacımız var. . İleride portakal ağaçlarını söküp sadece ağaç kavunu dikmeyi planlıyoruz” dedi.

haber-buharkent.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu